ÖVRIGT / Speglar / Pigtittare 15154133
*
nr 1515 4133
Pigtittare
tre lådor, mahogny, sent 1800-tal. Längd: 60 cm. Höjd: 73 cm
Kondition: torrsprickor
Utrop:
500 kr
Såld:
400 kr
Sista tid för bud online:
måndag 16 januari 2023
kl 20:18:06
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
13/1 19:50:49
1
300 kr
16/1 19:32:08
2
350 kr
16/1 20:13:06
3
Vinnande bud
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: lådspegel mahogny pigtittare rakspegel sekelskifte sent 1800-tal spegel speglar tre lådor trä
-
6794 Spegel
1920-tal, 106x51 cm
Auktionen avslutas
i övermorgon
12 jan kl 19:39
-
6090 Spegel
Ek, 148x33 cm
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
12 jan kl 19:13
-
6287 Spegel
Empire, provinsarbete, 65x35 cm
Auktionen avslutas
i övermorgon
12 jan kl 20:24
-
6036 Spegel
förgylld ram, 84x58 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
12 jan kl 18:23
-
6480 Spegel
Förgylld, 81x41 cm
Aktuellt bud: 350 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
12 jan kl 20:57
-
6674 Spegel
förgylld, delvis bemålad, 66x54 cm
Aktuellt bud: 150 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
12 jan kl 19:16
*
Pigtittare
Kondition: torrsprickor
nr 1515 4133
Pigtittare
tre lådor, mahogny, sent 1800-tal. Längd: 60 cm. Höjd: 73 cm
Kondition: torrsprickor
| Utrop: | 500 kr |
|---|---|
| Såld: | 400 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 16 januari 2023 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 13/1 19:50:49 | 1 | 300 kr |
| 16/1 19:32:08 | 2 | 350 kr |
| 16/1 20:13:06 | 3 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: lådspegel mahogny pigtittare rakspegel sekelskifte sent 1800-tal spegel speglar tre lådor trä
-
6794 Spegel
1920-tal, 106x51 cm
Auktionen avslutas
i övermorgon
12 jan kl 19:39 -
6090 Spegel
Ek, 148x33 cm
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
12 jan kl 19:13 -
6287 Spegel
Empire, provinsarbete, 65x35 cm
Auktionen avslutas
i övermorgon
12 jan kl 20:24
-
6036 Spegel
förgylld ram, 84x58 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
12 jan kl 18:23 -
6480 Spegel
Förgylld, 81x41 cm
Aktuellt bud: 350 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
12 jan kl 20:57 -
6674 Spegel
förgylld, delvis bemålad, 66x54 cm
Aktuellt bud: 150 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
12 jan kl 19:16



